ПРОГРАМА

П Р О Г Р А М А

 

ЗА ПРОТЕСТНИ ДЕЙСТВИЯ НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРИЕТАТА БЮДЖЕТНА СУБСИДИЯ ЗА АКАДЕМИЯТА ЗА 2018 Г.

 

 

ЦЕЛИ НА ПРОТЕСТА

 

1. Запазване на изследователския капацитет на Българската академия на науките чрез получаване на целево финансиране за нормализиране на основните заплати на учените, специалистите и научнопомощния персонал спрямо равнищата, приети в други направления в системата на Министерство на образованието и науката за 2018 г. Това налага целево допълване на бюджетната субсидия на Българската академия на науките с 38 млн. лв.

 

Минималното целевото допълване би позволило следните основни заплати за 2018 г.:

 

Професори 1250 лв.
Доценти 1050 лв.
Главни асистенти (образователен ценз – доктор)   850 лв.
Асистенти и специалисти с висше образование   750 лв
Научнопомощен персонал със средно и полувисше образование   650 лв.

 

2. Увеличение на месечната стипендия на докторантите в Българската академия на науките и висшите училища до размер на една и половина минимална работна заплата. Искан размер на стипендията към януари 2018 г. – 765 лв. Редовно индексиране на докторантската стипендия при промяна на минималната работна заплата.

3. Целево поощрително финансиране според резултатите от научноизследователската дейност на научните организации в съответствие с проведеното оценяване от МОН през 2017 г.

 

СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА ПРОТЕСТА

 

1. Поставяне на черни знамена на всички сгради на БАН до постигане на поставените цели.

2. Поставяне на информация на началната страница на сайта на БАН и сайтовете на постоянните научни звена в БАН с текст:

 

БАН протестира!

 

ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ТЪРПИМ!

 

Бюджет 2018 убива БАН!

 

Средна заплата в България, 2017 г. 1080 лв.
Средна заплата в София, 2017 г. 1420 лв.
Средна заплата в БАН, 2017 г.   755 лв.
Стипендия на докторант, 2017 г.   450 лв.
Минимална заплата в България, 2017 г.   460 лв.
   

Държава без наука няма бъдеще!

 

3. Изпращане на отворено писмо до Председателя на Европейския парламент г-н Антонио Таяни, Председателя на Европейската комисия г-н Жан-Клод Юнкер и Комисаря за изследвания, наука и иновации към Европейската комисия г-н Карлош Моедаш с информация за отношението на Министерския съвет и Народното събрание на Република България към научната общност в страната, включително чрез приемането на държавния бюджет за 2018 г.

4. Организиране на международна електронна петиция за подкрепа, съдържаща целите на протеста и отвореното писмо по т. 3.

5. Изпращане на отвореното писмо до Представителството на Европейската комисия в България, посолствата на страните членки на Европейския съюз и до международни научни организации с призив за подкрепа.

6. Интензивна разяснителна кампания в медиите за целите на протеста с участието на широк кръг от учени и специалисти.

7. Сезиране на Омбудсмана на Република България относно нарушаването от страна на Правителството и Народното събрание на гражданските права на учените и специалистите от БАН, произтичащи от чл. 48, ал. 5 от Конституцията на Република България и други нормативни документи.

8. Запознаване на ръководствата на синдикалните организации в Академията с настоящата Програма с цел съвместни действия.

9. Спешно свикване на заседание на Съвета на настоятелите на Българската академия на науките с цел запознаване на членовете на Съвета с настоящата Програма.

10. Изпращане на настоящата Програма до общите събрания на учените на институтите в Селскостопанска академия и до други научни организации с призив за подкрепа.

11. ОС на БАН да проведе заседание на 8 януари 2018 г., на което да обсъди и анализира развитието на протеста и при необходимост да планира протестно шествие в централните части на София в седмицата от 15 до 19 януари 2018 г., последвано от други протестни действия.

 

Програмата е приета на заседания на Общото събрание на БАН, проведени на 4 и 11 декември 2017 г.