Колоквиуми

Заседание на КОЛОКВИУМ "акад. Р. КАИШЕВ" на ИФХ-БАН

10.09.2024
Уважаеми колеги,
На 24 октомври 2024 г. (четвъртък) от 10:30 ч. в сградата на блок 11 (НК-1, БАН), зала 225 ще се състои заседание на колоквиума, на което ще се проведе предзащитата на Веселина Петрова Чакърова, докторант на самостоятелна подготовка в ИФХ-БАН, с научни ръководители доц. Б. Цанева (ТУ-София) и проф. М. Петрова (ИФХ-БАН).

 

Темата на дисертационния труд е:

Получаване и охарактеризиране на химични Ni-P покрития върху различни видове подложки


     

Анотация: Химичното отлагане на Ni-Р покрития е предпочитан метод за повърхностно модифициране на различни по вид и състав материали. Получените покрития имат редица преимущества - добра корозионна и износоустойчивост, голяма твърдост и са равномерно разпределени, независимо от сложността на детайла.

В дисертациония труд са оптимизирани състава и условията на работа на разтвор за получаване на химични Ni-P и композитни Ni-P покрития върху полимерни подложки от полиетилен терефталат (PET) и акрилонитрил-бутадиен-стирен (ABS). Композитни Ni-P покрития са получени с три вида дисперсни частици – диамант, борен нитрид и силициев карбид. Химичният състав, морфологията и корозионната устойчивост на получените покрития са охарактеризирани с помощта на физични и електрохимични методи. Композитните покрития са с добра адхезия с подложката и трибологичните изследвания показват, че могат да бъдат използвани за обработване на скални материали.

Факторите, които оказват влияние върху електрокаталитичната активност и корозионното отнасяне на Ni-P сплави са все още предмет на дебат и липсват общоприети хипотези. С помощта на електрохимични методи в дисертационния труд е изследвана електрокаталитичната активност на химични Ni-P покрития с различно съдържание на фосфор отложени върху стоманена подложка по отношение на водородната и кислородната реакция в алкална и кисела среда. Установено е, че за активността могат да допринасят множество фактори - съдържание на фосфор, фазов състав и реална площ на покритието. Освен тези параметри е изследвано и корозионното отнасяне на покритията в алкална и кисела среда.

Предложен е метод за опроводяване на ABS чрез формиране на тънък никелов слой от екологосъобразен разтвор без редуктор с максимално опростен състав. Получените слоеве са с дебелина достатъчна за последващо електроотлагане на мед от класически кисел електролит.

 



Водещ на колоквиума: проф. д-р Николай Божков

Архив

«
Всички